Aktualności geograficzne

Witamy w sekcji geograficznej witryny Loken.pl.

Kamil Źródłowski i Maksymilian Tabian finalistami Olimpiady Geograficznej

06.04.2020

scr

Informujemy, że ze względu na sytuację epidemiologiczną, zgodnie z wytycznym Ministerstwa Edukacji Narodowej z dn. 16 marca 2020 r., nie odbędą się zawody finałowe XLVI Olimpiady Geograficznej planowane na 16-19 kwietnia 2020 r. w Gdyni .

Wszyscy uczniowie zakwalifikowani decyzją Komitetu Głównego do zawodów finałowych, uzyskają tytuł finalisty XLVI Olimpiady Geograficznej.

Miło nam poinformować, że tytuł FINALISTY uzyskało dwóch naszych uczniów p.Jolanty Biłogras. Są to :
Kamil Źródłowski z klasy 3a
Maksymilian Tabian z klasy 1a.

Serdecznie gratulujemy naszym Olimpijczykom

Czytaj dalej »

Czterech unczniów w finale ch Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH

09.03.2020

scr

Z radością informujemy, że do etapu ogólnopolskiego XIII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH" w roku akademickim 2019/2020 z przedmiotu geografia z elementami geologii zostało zakwalifikowanych aż 4 uczniów naszej szkoły. Są to uczniowie p. Jolanty Biłogras:
z klasy 3e - Katarzyna Dubiel;
z klasy 3a - Adam Tyszko i Jakub Kołosiński;
oraz uczeń p.Beaty Gazdy:
z klasy 3b - Mateusz Zygmunt

28.03.2020 r. godz. 10.00 odbędzie się finałowy etap egzaminu w Krakowie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Czytaj dalej »

Kamil Źródłowski i Maksymilian Tabian w centralnej Olimpiadzie

09.03.2020

scr

Decyzją Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej z dnia 7 marca 2020 r. po przeprowadzeniu weryfikacji wyników prac zawodów II etapu do zawodów finałowych zakwalifikowano 122 uczniów, którzy uzyskali wynik co najmniej 103,0 punktów.

Miło nam poinformować, że na liście uczestników zawodów finałowych znaleźli się dwaj uczniowie p. Jolanty Biłogras, tj. Kamil Źródłowski z klasy 3a na czwartej pozycji okręgu rzeszowskiego oraz Maksymilian Tabian z klasy 1aG na piątej pozycji.
Zawody odbędą się w dniach 16-19 kwietnia 2020 r. w Gdyni. Gospodarzem zawodów będzie III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni.

SERDECZNIE GRATULUJEMY MAKSYMILIANOWI I KAMILOWI KWALIFIKACJI DO ZAWODÓW CENTRALNYCH I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW

Czytaj dalej »

4. i 5. miejsce na okręgowych zawodach XLVI OLIMPIADY GEOGRAFICZNEJ

11.02.2020

scr

W dniach 08-09.02.2020 r. w budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyły się okręgowe zwody XLVI OLIMPIADY GEOGRAFICZNEJ.

Zawody przebiegały dwuetapowo. W pierwszym dniu uczniowie rozwiązywali trzy arkusze, podejście trwało 45-60 minut. Wieczorem pierwszego dnia zawodów ogłoszono wyniki części pisemnej i wytypowano uczestników do zawodów ustnych. W dniu 09.02.2020 r. odbyły się zawody ustne. W części A etapu ustnego olimpijczycy zmierzyli się z quizem multimedialnym. W część B etapu ustnego Jury oceniało odpowiedzi na wylosowany temat.

Obaj uczniowie reprezentujący naszą szkołę osiągnęli bardzo wysokie wyniki i zostali dopuszczeni do części ustnej olimpiady . Ostatecznie Maksymilian Tabian z klasy 1aG zajął czwarte miejsce a Kamil Źródłowski z klasy 3a zajął piąte miejsce w całym okręgu rzeszowskim. Lepszymi od naszych uczniów okazali się olimpijczycy w Krosna i Ropczyc.

Kolejnym etapem będzie weryfikacja wyników II etapu przez członków Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej do dnia 1 marca 2020 r. Po przeprowadzeniu weryfikacji wyników prac zawodów II etapu do zawodów finałowych będą zakwalifikowani uczniowie z najwyższymi wynikami .

Zawody finałowe odbędą się w dniach 16-19 kwietnia 2020 r. w Gdyni.

SERDECZNIE GRATULUJEMY

Czytaj dalej »

Spotkanie z pasjonatem podróży Stanisławem Strzałką

07.02.2020

scr

W środę 12.02.2020 r. o godz. 9.50 w sali nr 9 odbędzie się spotkanie AZYMUT: AFRYKA POŁUDNIOWO – ZACHODNIA z pasjonatem podróży Stanisławem Strzałką. Zapraszamy uczniów klas realizujących program z rozszerzonej geografii (1e, 1eG,2e) na fascynującą opowieść o zjawiskowej Namibii, Wodospadach Wiktorii i spektakularnych widokach Kanionu rzeki Blyde.

Zachęcamy do przeczytania informacji o zaproszonym do naszej szkoły podróżniku , panu Stanisławie Strzałce TUTAJ.

Czytaj dalej »

Nasi uczniowie na etapie okręgowym Olimpiady Geograficznej

18.12.2019

scr

Za radością informujemy, że trzech uczniów naszej szkoły biorących udział w eliminacjach szkolnych zostali zakwalifikowani do zawodów okręgowych Olimpiady Geograficznej.

Prezydium Komitetu Głównego podjęło w dniu 10 grudnia 2019 r. uchwałę o dopuszczeniu do zawodów pisemnych II etapu XLVI Olimpiady Geograficznej wszystkich uczniów, których praca pisemna I etapu została oceniona przez jurorów Komitetów Okręgowych Olimpiady Geograficznej na 75 punktów lub więcej.

W zawodach okręgowych II etapu XLVI Olimpiady Geograficznej – naszą szkołę będą reprezentowali:

Aleksandra Kotwica z klasy 2e
Kamil Źródłowski z klasy 3a
Maksymilian Tabian z klasy 1aG.

Nauczycielkami uczniów są Jolanta Biłogras i Beata Gazda

GRATULUJEMY

Czytaj dalej »

V GIS day w LOKEN

12.11.2019

scr

JUŻ PO RAZ PIĄTY W NASZEJ SZKOLE 13 listopada (środa), będziemy świętować obchody GIS Day. GIS Day jest międzynarodową i coroczną imprezą użytkowników i pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej (GIS). Obchodzony jest on na całym świecie od 1987 roku,zawsze w środę podczas Tygodnia Świadomości Geograficznej,pod patronatem firmy ESRI (Environmental Systems Research Institute), National Geographics Society i Association of American Geographers.

Głównym celem GIS Day jest uświadomienie istoty systemów informacji geograficznej, wykorzystywanych w działaniach administracyjno – społecznych i gospodarczych. W tym dniu na całym kuli ziemskiej specjaliści, studenci oraz profesorowie zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do poznawania świata GIS-u, pokazują jak można samemu stworzyć swój system i czerpać ogromne korzyści z tej dziedziny nauk.

W programie Międzynarodowego Dnia GIS-u w I LO im. KEN w Stalowej Woli pokażemy m.in. jak tworzyć swoje własne mapy i proste aplikacje mapowe służące np. do opracowania mapę wycieczki. Zapraszamy na wirtualny spacer TUTAJ

W zajęciach tematycznych w tym dniu weźmie udział ok. 120 uczniów. Warsztaty i prelekcje będą prowadzone przez nauczycielki B.Gazdę i J.Biłogras oraz uczniów klasy 2c P.Cemerysa i B.Skórskiego w sali 49 o godz. 8.00 i sali 35 od 9.40 do 13.30.

Nasza szkoła jest objęta patronatem firmy ESRI Polska i jako jedna z dwóch szkół ogólnokształcących w Polsce realizuje przedmiot nauczania GEOINFORMATYKA (Systemy Informacji Geograficznej). Na naszej stronie internetowej w zakładce GEOGRAFIA można zobaczyć dotychczasowe prace naszych uczniów.

Zachęcamy do wysłuchania kilku słów od J.Dangermonda, założyciela firmy Esri, z okazji GIS day 2019 TUTAJ

ZAPRASZAMY

Czytaj dalej »

Konkurs W Polskę ze Story Maps

04.11.2019

Zachęcamy naszych uczniów do udziału w konkursie "W Polskę ze Story Maps". Zadaniem jest stworzenie wycieczki w szablonie Story Map w programie ArcGIS Online.

Regulamin dostępny na stronie edu.esri.pl TUTAJ

Więcej o konkursie na Facebook'u edu.esri.pl lub u swojego nauczyciela geografii/geoinformatyki.

Do wygrania super nagrody.

Czytaj dalej »

Zadania Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH

18.09.2019

Zachęcamy uczniów do zapoznania się z zadaniami pierwszego etapu edycji 2019/2020 Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH.
Zadania zostały opublikowane TUTAJ

Prosimy uczniów zainteresowanych udziałem w olimpiadzie o zgłoszenie się do swojego nauczyciela.

Czytaj dalej »

Stypendium rozpoczynających studia na Wydziale Geografii i Geologii UJ

21.06.2019

Dziekański Fundusz Stypendialny im. Ignacego Domeyki

Stypendium jest adresowane do wyróżniających się uczniów polskich szkół średnich, którzy planują rozpocząć studia na Wydziale Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Stypendia skierowane są do uczniów, którzy spełniają łącznie następujące dwa kryteria:

ukończyli nie dawniej niż dwa lata przed ogłoszeniem konkursu szkołę średnią lub są w momencie ogłoszenia konkursu uczniami takiej szkoły;
byli laureatami albo finalistami stopnia centralnego ogólnopolskiej olimpiady geograficznej, matematycznej, fizycznej, chemicznej lub wiedzy ekonomicznej .

Stypendystom przysługuje stypendium w wysokości nieprzekraczającej 1000 zł miesięcznie, przyznawane na 10 miesięcy

Czas trwania naboru: do 30 czerwca 2019 r.
Więcej informacji TUTAJ

Czytaj dalej »